20.12.2020 в района на Каркъма – условия и профил

Вчера прекарахме деня в района на серверния склон на Тодорка и Каркъмските езера с цел да направим първия снежен профил на отдалечения ни полигон и да видим как се трансформира снежната покривка от последните две седмици. 

Профил и тестове

Плюсове

  • Изключително здрава и хомогенна основа. За разлика от минали години, първите снегове са се трансформирали прекрасно и към момента не се наблюдава проблем в дълбочина и фасети;
  • Температурният градиент се развива добре и спомага за процеси на закръглане и свързване на кристалите, вместо на фасетиране и изгнивани.

Минуси

  • Има интензивен растеж на повърхностна скреж/слана (surface hoar) със забележителни размери. Този слой е широко разпространен и е практически навсякъде. Към момента не представлява притеснение, но трябва много внимателно да се следи дали ще бъде разрушен от вятър / температури преди следващия снеговалеж. Ако бъде заровен, този слой ще се превърне в много сериозен проблем. 
  • Слой от заровени едри валежни кристали тип игличи (needles) на дълбочина 25 см под повърхността, които се трансформират по-бавно от съседните слоеве. Този слой е от валежа на 15.12. и реагира на проведените тестове (CT и ECT) с гладко отцепване макар и по-упорито. Характерът на отцепване е RP (Resistаnt Planar). 

Лавинна активност

Естествена лавинна активност не се наблюдава през деня, единствено множество изтичания от слабоспоен сняг (wet loose) в алпийската зона на изложения, засегнати от слънцегреене (ЮИ, Ю СИ) от дните след отминаване на бурята.

По данни от няколко човека в последните дни са били също наблюдавани лавини тип снежна дъска с различен размер и дължина на няколко места: Тодорка С, Вихрен ЮИ и Синаница на височина между 2200 – 2600 м. Това се припокрива добре с притеснителния слой, открит в профила ни. Най-вероятно точно това е слабият слой, причина за тези лавини. Макар и не сериозно разпространен, този проблем трябва да се има предвид и в следващите дни във високите части на планината. Още повече, че предстои отново затопляне, което би довело до повече натоварване върху този слой. Препоръките ни са:

  • да се избират склонове с възможно най-леки последствия и най-вече без теренни капани;
  • да се избягват места с плитка снежна покривка (напр. скали, камъни, клек).
  • да се избягват изпъкнали форми в терена.

Приятно и безаварийно прекарване в планините и весели празници!

 

Важно уточнение: резултатите от снежен профил са строго локални и представителни единствено за точката, на която се правят. За обобщение на условията в по-голям мащаб са необходими повече наблюдения, в т.ч. изменения на атмосферните условия и реална лавинна активност.

Сподели Този Пост

Запиши се за нашия бюлетин

и получавай актуална информация за условията, наблюдения и новини